Top
Jimnastik Nedir?

Jimnastik Nedir?

Jimnastik veya cimnastik bedeni, fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır. Bedeni çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman ve kültürfizik hareketleri jimnastiğin kapsamına girer.

Bu disiplin; erkeklerde, yer alıştırmaları, barparalel, barfiks, halka ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, türdeş olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içerir.

İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanattan çok bilim ulamı içinde sayılmaktadır.

Jimnastikçi yetiştirme

Milli takım hocaları ve deneyimli antrenörler eşliğinde cimnastik sporuna yeteneği olan çocuklarımız bu spora kazandırılır ve uzun süreli antrenman yol haritaları çıkartılır.

Motor Gelişim

İnce ve kaba motor gelişim konusunda hassasiyet yaşayan çocuklarımıza cimnastik sporu ile çözümler üretilir.

Yetenek Seçimi

Jimnastik alt yapısı kazandırılan çocuklarımız eğer üst düzey cimnastik yapmaya uygun değillerse yetenekleri tespit edilir. Bu tespitler doğrultusunda kendilerine uygun branşlara hazırlanır ve yönlendirilir.

Bedensel ihtiyaç

Çorlu jimnastik, çocuklarımızın temel fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir. Çocukların en doğal refleksi olan hareket özgürlüğünün merkezidir. Her çocuğun doğasında var olan ancak metropol şartlarının çocukların yapmalarına izin vermediği bedensel aktivitelerin uygulanma noktasıdır.

CİMNASTİĞİN FAYDALARI

Cimnastiğin (jimnastiğin) faydaları nı şu başlıklar altında inceleyebiliriz.

1.Jimnastiğin fiziksel faydaları

2.Jimnastiğin ruhsal faydaları

3.Jimnastiğin sosyal faydaları

Cimnastiğin fiziksel faydaları

Cimnastik (jimnastik) , başlama yaşı en küçük olan branşların başında gelir. Bu kadar küçük yaş gruplarında yapılan her türlü fiziksel aktivite aslında cimnastik (jimnastik) parantezinde toplanabilir.

Cimnastik yapan bir çocuk fiziksel olarak şu becerileri kazanır;

1. Kuvvet

2.Sürat

3.Esneklik

4.Dayanıklılık

5.Koordinasyon

Jimnastiğin Ruhsal (psikolojik) Faydaları

1.Hiperaktivite sorunlarının çözümü

2.Otizm sorunlarının çözümü

3.Böbrek üstü bezlerinin salgıladığı adrenalin hormonunun düzeyini optimal turarak kaygı, ya da panik atak benzeri rahatsızlıkları engellemek

Jimnastiğin Sosyal Faydaları

1.içe kapanıklık sorununa karşı

2.Komut alma sorununa karşı

JİMNASTİK DERSLERİ (CİMNASTİK DERSLERİ)

Çorlu Jimnastik salonu nda yapılan jimnastik dersleri sporcuların yaş ve hedeflerine göre farklılık göstermektedir. Jimnastik dersleri miz başlangıç gruplarıyla haftada 2 gün birer saat olup, ilerleyen zamanlarda bu saatler artarak devam edecektir.

  • Jimnastik dersleri, zihin gelişimine etki eder.Jimnastik dersleri, güçlü bir mental kapasite ile çocuğun gelişimi için önem teşkil eder.
  • Jimnastik dersleri, şimdinin çocuklarını geleceğin sporcularına dönüştürür.
  • Jimnastik dersleri, çocuk için fiziksel ve mental kapasite olarak gelişim sağlayarak başarıyı getirir.
  • Jimnastik dersleri, sayısal zekayı arttırır.
  • Jimnastik dersleri, çocuğa en iyi sosyal aktivite sporudur.